ДЕНДРОХРОНОЛОГИЈА

Аутори: проф. др Војислав Дукић и доц. др Данијелa Петровић

Рецензенти: проф. др Бранко Стајић и проф. др Зоран Маунага

Број страна: 390

ISBN 978-99938-56-45-0

COBISS.RS-ID 130756097

Шумарски факултет је у марту 2021. године публиковао уџбеник из предмета Дендрохронологија,  аутора проф. др Војислав Дукић и доц. др Данијелa Петровић. Од увођења предмета Дендрохронологија у наставни план 2013/14. године јавила се потреба за адекватном литературом и наведени аутори су приступили ријешавању проблема. Студентима је од 2014. године била на располагању ауторизована скрипта која је као резултат вишегодишњег рада прерасла у публиковани основни уџбеник. Чињеница да је ово први уџбеник из предмета Дендрохронологија на српском говорном подручју и просторима Западног Балкана, довољно говори о значају и обиму активности аутора у припреми овог уџбеника.

Дендрохронологија је наука релативно новијег датума и поред чињенице да посматрања структуре годова (прстенова прираста) стабала имају дугу историју. У 15. вијеку Леонардо да Винчи је констатовао годишњу природу годова и препознао однос између ширине годова и падавина. Дендрохнололошка техника је развијена током прве половине 20. вијека. Иако постоје обимна европска опажања прстенова прираста која датирају неколико стотина година уназад Ендру Еликот Дагласа из Сједињеним Америчким Државама је први био довољно далековид да види потенцијал тога и могућност примјене у области археологије, рестаурације, екологије и климатологије. Даглас је први развио начела унакрсног датирања и изградио хронологију на темељу стабала осјетљивих на сушу из југозападног дијела Сједињених Америчких Држава, на крају их користећи за датирање археолошких налазишта.

Данас дужине хронологија постижу импозантне вриједности. С тим у вези, важна година у историјском развоју дендрохронологије је 1993. година. Бернд Бекер са Универзитета Хохенхеим 1993. године развио је хронологију храста са 11 800 година, односно прстенова прираста, у јужној Њемачкој. Даљим радом, добијена је апсолутно датирана комбинована хронологија прстенова прираста храста и бијелог бора која се протеже до 10 461. године прије нове ере.

Због распрострањености дрвећа на земљи, њихове дуговјечности и чињенице да могу расти у различитим екстремним условима (на ивици пустиње, на клизавим падинама…), дендрохронологија као научна дисциплина, подацима о годовима помаже низ других наука које до сада нису користиле те податке. Спајање дендрохронологије са наведеним научним дисциплинама јасно су се издиференцирале подобласти у оквиру ове научне дисциплине: дендроархеологија, дендроклиматологија, дендроекологија, дендрогеоморфологија, дендроглациологија, дендрохидрологија, дендрохронологија пожара, дендроентомологија, дендроекологија  плодоношења, дендрохемија и дендровулканологија.

Осим студената шумарских факултета овај уџбеник могу да користе и студенти студијских програма (на Природно-математичком и Рударско-геолошком факултету) на којима се изучава климатологија, односно палеоклиматологија, као и студенти Одсјека за археологију.

Књига је првенствено намјењена студентима, али може бити корисна и свима онима које интересује наука која нам омогућава читање прошлости на основу података који су „скривени“ у годовима.